Dziecku w dniu 25.03.20 zakończyła się ważność karty pobytu. Czy przedłuża się automatycznie czy trzeba wystąpić z jakimś wnioskiem o przedłużenie? Jakie dokumenty trzeba dołączyć? Jak skończy się epidemia, to dziecko będzie w ruchu bezwizowym w Polsce?

Dodano: 06.04.2020

Przepisy wprowadzone w dniu 31.03.2020r., oznaczają przedłużenie legalnego pobytu Pani dziecka z mocy prawa do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii/zagrożenia epidemicznego (tego stanu, który obowiązywał jako ostatni). Legalny pobyt przedłużony jest na ten okres automatycznie - nie wymaga złożenia dodatkowych dokumentów, ani wydania nowej karty pobytu.

Jeżeli planowany jest pobyt dziecka w Polsce po upływie tego okresu (tj. 30 dni po dniu odwołania stanu epidemii/zagrożenia epidemicznego (tego stanu, który obowiązywał jako ostatni), powinna Pani do tego czasu złożyć w imieniu dziecka wniosek o pobyt czasowy. Do wniosku należy dołączyć paszport dziecka, jego akt urodzenia wraz z tłumaczeniem, dokument potwierdzający zamieszkanie oraz zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia. Można również dołączyć kopie zezwoleń rodziców. Do uruchomienia procedury konieczna będzie także opłata skarbowa. Link do płatności znajdzie Pani TUTAJ. Jeżeli dziecko ukończyło 6 lat, będziemy prosić też o stawiennictwo wraz z dzieckiem w celu złożenia odcisków linii papilarnych.

Szczegóły procedur dotyczących zezwoleń na pobyt czasowy dla małoletnich dzieci znajdzie Pani TUTAJ.

 

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi

CAPTCHA
To zadanie sprawdza, czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.