Zwolniono mnie z pracy 16.03.2020r. Praca dla tego pracodawcy była celem mojego pobytu. Nie zdążyłam w ciągu 30 dni znaleźć nowej pracy, więc 16.04. kończy się okres mojego legalnego pobytu. Co mam zrobić, aby nadal legalnie przebywać w Polsce?

Dodano: 14.04.2020

Utrata pracy nie oznacza automatycznie nielegalnego pobytu. Jeżeli przebywasz w Polsce na podstawie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, wydanego na podstawie zatrudnienia u Pracodawcy, u którego już nie pracujesz, powinnaś zgłosić tą informację na piśmie do urzędu. Formularz pomocniczy znajdziesz TUTAJ.

Nie oznacza to, że Twój pobyt w Polsce stał się nielegalny, natomiast utrata pracy w takiej sytuacji jest podstawą do rozpoczęcia procedury cofnięcia Twojego zezwolenia na pobyt czasowy. Jeżeli w Twojej decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt nie był wskazany żaden pracodawca, ale mimo to masz prawo do wykonywania pracy w Polsce, to Twoja sytuacja prawna zależy od tego, jakie zezwolenie posiadasz.

Jeżeli natomiast przebywasz w Polsce na podstawie karty pobytu albo wizy krajowej i okres Twojego legalnego pobytu w Polsce kończy się 16 kwietnia 2020 r., to na mocy przepisów wprowadzonych w dniu 31.03.2020r., Twój pobyt w Polsce ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu epidemii/zagrożenia epidemicznego (tego stanu, który obowiązywał jako ostatni). Twój legalny pobyt przedłużony jest na ten okres automatycznie - nie wymaga złożenia dodatkowych dokumentów, ani wydania nowej karty pobytu. Jeżeli po upływie tego okresu, tj. 30 dni po dniu odwołania stanu epidemii/zagrożenia epidemicznego (tego stanu, który obowiązywał jako ostatni), chcesz zostać w Polsce, to powinnaś złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub jeżeli już złożyłaś wniosek wcześniej, przedłożyć załącznik nr 1 do wniosku, potwierdzający, że będziesz miała zatrudnienie na okres powyżej 3 miesięcy.

Aby uzyskać precyzyjną odpowiedź, zgłoś się do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego podając więcej informacji, żebyśmy mogli odpowiedzieć na Twoje wątpliwości.

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi

CAPTCHA
To zadanie sprawdza, czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.