Obecnie przebywam na terytorium RP w ramach ruchu bezwizowego (90 dni mija mi w maju). Czy mogę teraz złożyć wniosek na pobyt czasowy? Czy lepiej złożyć wniosek na zezwolenie na pracę?

Created on: 06.04.2020
Odpowiedź uwzględnia stan prawny obowiązujący od 18.04.2020 r.

Przepisy wprowadzone w dniu 18.04.2020r. umożliwiają przedłużenie legalnego pobytu dla cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (tego ze stanów, który będzie obowiązywał jako ostatni). Jeśli Twój pobyt w ruchu bezwizowym kończy się wmaju  2020r. to zostanie automatycznie przedłużony do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (tego ze stanów, który będzie obowiązywał jako ostatni).

Jeżeli Twoim celem pobytu w Polsce jest praca, złóż wniosek o pobyt czasowy i pracę.

Wniosek o zezwolenie na pracę składa pracodawca, sam nie możesz tego zrobić. Jednak samo zezwolenie na pracę nie uprawnia się do podjęcia zatrudnienia po upływie Twojego prawa do pobytu w ruchu bezwizowym. Na podstawie wydanego zezwolenia na pracę możesz jednak ubiegać się o wizę z prawem do pracy w jednym z polskim konsulatów za granicą. Obecnie, w związku z epidemią będzie to jednak utrudnione, dlatego jeżeli chcesz zostać w Polsce i pracować, zalecamy złożenie pocztą wniosku jednolitego na pobyt czasowy i pracę.

Виправити помилку / Дайте свої коментарі

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.