Staż

Kiedy złożyć wniosek?

O udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na odbycie stażu powinieneś się ubiegać, gdy Twoim głównym celem pobytu w Polsce jest odbycie stażu u organizatora stażu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (lista aktualnych organizatorów stażu jest zamieszczana w Dzienniku Urzędowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - sprawdź).

Staż oznacza wykonywanie zadań w celu nabycia wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, niestanowiące wykonywania pracy, na podstawie umowy z organizatorem stażu. Staż powinien być adekwatny do dziedziny i poziomu ukończonych lub odbywanych studiów.

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.

Jeżeli złożysz wniosek w terminie i nie będzie w nim braków formalnych lub braki formalne uzupełnisz we wskazanym przez nas terminie, Twój pobyt będzie legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna.

Jeśli przyjechałeś do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie sprawdź kiedy możesz złożyć wniosek o pobyt czasowy.

Przed złożeniem wniosku przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wypełniania formularzy wniosków

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek możesz złożyć osobiście w Wydziale Spraw Cudzoziemców w Poznaniu lub w jednej z delegatur urzędu.

Aby złożyć wniosek, zarejestruj się przez internet  -  umów się na wizytę

Jeżeli nie będziesz miał możliwości złożenia wniosku osobiście do ostatniego dnia legalnego  pobytu, dla zachowania terminu prześlij wniosek w wersji papierowej pocztą.

Liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej.

Jeżeli złożysz wniosek pocztą, kolejnym krokiem jest osobiste stawiennictwo/złożenie odcisków palców. Podczas wizyty możesz złożyć również inne dokumenty, które są wymagane do uzyskania stempla w paszporcie.

Dowiedz się, jak złożyć odciski linii papilarnych

Jakie dokumenty złożyć?

Dokumenty potrzebne do uzyskania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne):

  • wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony on-line w Module Obsługi Spraw lub zgodnie z pouczeniem (wniosek do pobrania).
  • fotografie,
  • kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • wypełniony załącznik nr 3 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, dołączany w przypadku ubiegania się przez cudzoziemca o udzielenie zezwolenia dla wolontariusza (w celu udziału w programie wolontariatu europejskiego).

Do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że zapłaciłeś opłatę skarbową.

OPŁAĆ ONLINE

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

Co powinienem wiedzieć?

Przeczytaj nasz poradnik

Zezwolenia można udzielić na okres niezbędny do realizacji umowy, na podstawie której będzie się odbywać staż, nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy. Kolejnego zezwolenia można udzielić jednorazowo na okres niezbędny do zakończenia realizacji umowy dotyczącej odbywania stażu, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.

Zezwolenie udzielone ze względu na odbycie stażu nie uprawnia do wykonywania pracy bez uzyskania zezwolenia na pracę. Jeśli wykonujesz pracę w Polsce powinieneś ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Twoim obowiązkiem jest poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w ciągu 15 dni. Jeżeli nie złożysz nowego wniosku wskazującego nowe okoliczności pobytu w Polsce, to rozpoczniemy procedurę cofnięcia Twojego zezwolenia, ponieważ ustał cel pobytu, który deklarowałeś/aś składając wniosek na pobyt czasowy. Jeżeli tego nie zrobisz, możemy odmówić udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy.

Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?

Karta pobytu jest wydawana po uzyskaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu zezwolenia. Przeczytaj, jak otrzymać kartę pobytu

Чи була ця сторінка корисною?

Виправити помилку / Дайте свої коментарі

CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.

Дайте свої коментарі

FAQ

Ви закінчили волонтерську діяльність, але і далі маєте дійсну посвідку на перебування – чи можете Ви залишитися в Польщі?

 

Вашим обов’язком є проінформувати воєводу про закінчення волонтерської діяльності. У цьому випадку буде ініційована процедура відкликання Вашого дозволу. В Польщі Ви можете залишитися ще 30 днів після отримання рішення про відкликання Вашого дозволу на перебування. Якщо Ви маєте бажання...

czytaj całą odpowiedź...

Яка інформація повинна міститися в договорі про волонтерську діяльність?

Договір про волонтерську діяльність

Ви закінчили стажування, але і далі маєте дійсну посвідку на перебування – чи можете Ви залишитися в Польщі?

Вашим обов’язком є проінформувати воєводу про закінчення стажування. У цьому випадку буде ініційована процедура відклику Вашого дозволу. В Польщі Ви можете залишитися ще 30 днів після отримання рішення про відкликання Вашого дозволу на перебування. Якщо Ви маєте бажання залишитися в Польщі, а...

czytaj całą odpowiedź...

Де Ви можете перевірити чи обраний Вами організатор стажування має право до організації стажування для іноземців?

Перелік дійсних організаторів стажування опублікований в Урядовому віснику Міністра внутрішніх справ і адміністрації

Як довго необхідно очікувати на отримання дозволу з метою стажування?

Рішення про надання дозволу на тимчасове перебування з метою стажування повинно бути видано протягом 60 днів. Цей період враховується у тому випадку, якщо Ви подали повний комплект документів, якщо ні – період продовжується до моменту доповнення комплекту документів.