Zezwolenie jest udzielane na okres 9 miesięcy – jednorazowo, bezpośrednio po zakończeniu studiów.
Absolwenci studiów wyższych
Tak, złóż pisemną prośbę o przekwalifikowanie wniosku z poszukiwania pracy na wykonywanie pracy. Posiadając dyplom ukończenia polskiej uczelni w trybie stacjonarnym nie musisz uzupełniać informacji starosty. Wystarczy, że złożysz załącznik nr 1 podpisany przez pracodawcę oraz dodatkową dopłatę skarbową w wysokości 100zł.
Jeśli ukończyłeś studia stacjonarne możesz pracować bez zezwolenia. W przypadku ukończenia studiów niestacjonarnych – będziesz potrzebował zezwolenia na pracę. Z wnioskiem powinien wystąpić Twój pracodawca. Możesz też złożyć wniosek o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.
- Nie musisz mieć zgody na pracę w Polsce i decyzja nie wymaga zmiany, ponieważ nie określa warunków, na jakich możesz wykonywać pracę.
- Zmianę pracodawcy musisz jednak zgłosić, aby wykazać, że nie ustał cel, dla którego zezwolenie zostało udzielone i że nadal spełniasz warunki jego udzielenia.
- Tak, jednak zezwolenie to nie daje prawa do wykonywania pracy na terytorium Polski. W celu podjęcia zatrudnienia należy dodatkowo uzyskać zezwolenie na pracę.
- Absolwenci stacjonarnych studiów wyższych na polskich uczelniach zwolnieni są z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę.
Możesz. Pamiętaj, aby w uzasadnieniu dopisać obok wskazanego celu pobytu na poszukiwanie pracy, że obrona będzie dopiero za kilka miesięcy, aby zostało to wzięte pod uwagę w przypadku wezwania do uzupełnienia czy wydawania decyzji. Jeśli termin obrony się opóźnia i chcesz zawiesić postępowanie, możesz to zrobić, ale pamiętaj, że Twój pobyt nie będzie legalny po zakończeniu posiadanej wizy, ruchu bezwizowego czy posiadanej już karty pobytu.
Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć, jeżeli zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące i jeżeli jesteś absolwentem polskiej uczelni, a celem Twojego pobytu jest poszukiwanie pracy lub planujesz rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP. O zezwolenie możesz się ubiegać tylko bezpośrednio po zakończeniu studiów.