FAQ

Brexit

Dodano: 15.01.2021

TAK. Wszystkie dokumenty pobytowe wydawane dla obywateli ZK w Polsce mają zastosowanie w całej UE. Na podstawie art. 39 Kodeksu Granicznego Schengen władze naszego kraju przekazały Komisji Europejskiej stosowne informację odnośnie dokumentów dla obywateli ZK i członków ich rodzin. Wykaz zostanie uzupełniony o listę dokumentów pobytowych wydawanych w związku z brexitem obywatelom Wielkiej Brytanii i członkom ich rodzin nie będących obywatelami UE. Aktualny wykaz znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

Dodano: 15.01.2021

TAK. Dokumenty wydawane dla obywateli ZK od 01.01.2021r. są ważne bezterminowo. Dotyczy to zarówno dokumentów wymienianych, jak i nowych, wydawanych po spełnieniu warunków opisanych TUTAJ . Natomiast dokumenty pobytowe wydane obywatelom Zjednoczonego Królestwa i członkom ich rodzin do końca okresu przejściowego zachowają ważność przez okres na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r.  Zaświadczenie o złożeniu wniosku w sprawie wydania dokumentu pobytowego dla beneficjenta Umowy Wystąpienia ma termin ważności 1 roku. 

Koronawirus - regulacje dotyczące cudzoziemców

Dodano: 25.11.2020

Sprawdzanie postępów w sprawie jest możliwe pod adresem: https://www.poznan.uw.gov.pl/cudzoziemcy-stan/

Jeżeli nie masz jeszcze numeru sprawy i kodu dostępu - wypełnij formularz kontaktowy https://migrant.poznan.uw.gov.pl/pl/zlozylem-wniosek, wybierając teamt wiadomości: chcę uzyskać numer sprawy i kod dostępu.

Dodano: 25.11.2020

Jeśli masz wątpliwości co do procedury i dokumentów, jakie należy złożyć zachęcamy do zapoznania się z informacjami na naszym portalu - znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje.

Skorzystaj z naszych podpowiedzi krok po kroku: Przebywam w Polsce

Jeśli wciąż będziesz miał pytania, skorzystaj z formularza kontaktowego.  Ze względu na ilość zapytań odpowiedź wyślemy po ok. 1 tygodniu.

Dodano: 25.11.2020

Karty pobytu wydajemy po zarejestrowaniu się na wizytę internetową. Zarejestruj się 

Wybór lokalizacji do odbioru karty pobytu (Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Piła) powinien być zgodny z wcześniejszą deklaracją, gdyż karty pobytu są dystrybuowane z wyprzedzeniem. Jeżeli umówiłeś wizytę w innym miejscu, poproś o przekazanie Twojej karty do tego biura.

Internetowy system rezerwacji wizyt udostępnia możliwość rezerwacji najwcześniej na kolejny dzień z kalendarza rezerwacyjnego zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Po wyczerpaniu limitu wizyt wyświetlany jest komunikat: „Brak dostępnych rezerwacji dla tej operacji”. Ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego nie ma obecnie możliwości pobrania biletu z biletomatu bez wcześniej zarezerwowanej wizyty.

Dodano: 25.11.2020

Osoby, które złożyły wniosek w Poznaniu i otrzymały wezwania do uzupełnienia braków formalnych mają podany w piśmie specjalny numer telefonu, pod którym zostaną umówieni na wizytę (tzw. rezerwacja telefoniczna). Wizyty są umawiane tylko dla osób, które dostały wezwanie do uzupełnienia braków formalnych.

Jeżeli wniosek został złożony w jednej z delegatur, wizytę należy zarejestrować przez internet.

Dodano: 25.11.2020

Wszystkie uzupełnienia do wniosków (jak również wnioski) można przesyłać do nas pocztą. Jeśli zostałaś poproszona o okazanie oryginału dokumentu do wglądu, możesz wysłać oryginały dokumentów i jeśli chciałabyś je odzyskać po wykorzystaniu, wtedy proszę dołączyć wniosek o zwrot tych dokumentów ze wskazaniem adresu, gdzie mają zostać wysłane. Wniosek pobierz tutaj. Paszportu nie wysyłaj, pokażesz go urzędnikowi podczas osobistego stawiennictwa.

W większości przypadków, zamiast oryginału dokumentu możesz złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym. Ta sytuacja nie dotyczy m.in. informacji starosty, która powinna być okazana w oryginale.

 

Dodano: 25.11.2020

Wnioski o zezwolenia na pracę można składać przez portal: www.praca.gov.pl

Podpowiadamy jak to zrobić krok, po kroku: Chcę zatrudnić cudzoziemca

Dodano: 25.11.2020

Karta pobytu, podobnie jak inne dokumenty pobytowe zostały przedłużone przez tzw. przepisy Covidowe do 30 dnia po zakończeniu epidemii – czyli na ten moment i co najmniej tak długo jak trwa pandemia  - pozostają ważne.

Więcej na ten temat piszemy tutaj: Rozwiązania prawne dla cudzoziemców w okresie epidemii - przypomnienie 

Dodano: 25.11.2020

Infolinia odbiera połączenia, a rozłączanie zdarza się, gdy nie jest możliwe odebranie połączenia, biorąc pod uwagę liczbę osób oczekujących w kolejce oraz czas do końca obsługi. 

Rezerwacje internetowe mamy obecnie zapełnione na każdy dzień, dlatego nie ma możliwości zarejestrowania wizyty. Nowe numery uruchamiają się codziennie.

Sytuacja jest wyjątkowa ze względu na pandemię. Prosimy o wyrozumiałość w tych trudnych okolicznościach. Dokładamy wszelkich starań, aby usprawniać obsługiwanie naszych klientów.

 Podkreślamy jednak, że w wielu przypadkach nie ma konieczności składania wniosków pobytowych i o pracę - szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ 

Strony