Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek powinieneś złożyć, jeżeli zamierzasz przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 3 miesiące i jeżeli:
- pozostajesz w uznawanym przez prawo polskie związku małżeńskim z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej lub
- jeśli jesteś małżonkiem obywatela polskiego posiadającym zezwolenie na pobyt czasowy dla członka rodziny polskiego obywatela lub zezwolenie na pobyt stały i chcesz uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy dla swoich małoletnich dzieci.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.
W przypadku cudzoziemca będącego osobą małoletnią wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jedno z rodziców lub jeden z ustanowionych przez sąd opiekunów.
Przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi będącemu osobą małoletnią, która w dniu złożenia wniosku ukończyła 6. rok życia, jest wymagana jego obecność.
Przed złożeniem wniosku przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wypełniania formularzy wniosków
Gdzie złożyć wniosek?
Jakie dokumenty?
Dokumenty potrzebne do uzyskania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne):
- Wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony zgodnie z pouczeniem (wniosek do pobrania). Formularz wniosku możesz również pobrać w każdej naszej placówce (tu linki do danych adresowych w P-niu i Delegatur)
- 4 fotografie
- Kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający
Do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że zapłaciłeś opłatę skarbową.
Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:
Jestem małżonkiem obywatela RP
- odpis aktu małżeństwa
- kopia dowodu osobistego małżonka
Jestem dzieckiem cudzoziemca pozostającego w związku małżeńskim z obywatelem RP
- akt urodzenia
- odpis aktu małżeństwa rodzica
Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.
Co powinienem wiedzieć?
W trakcie postępowania będziemy sprawdzać czy Twój związek małżeński nie został zawarty w celu obejścia przepisów. Możesz być proszony o przyjście do urzędu na rozmowę.
Jakie mam obowiązki po udzieleniu zezwolenia?
Twoim obowiązkiem jest poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w ciągu 15 dni. Jeżeli nie złożysz nowego wniosku wskazującego nowe okoliczności pobytu w Polsce, to rozpoczniemy procedurę cofnięcia Twojego zezwolenia, ponieważ ustał cel pobytu, który deklarowałeś/aś składając wniosek na pobyt czasowy. Jeżeli tego nie zrobisz, możemy odmówić udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy.