Małżonek ma zezwolenie na pobyt

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek powinieneś złożyć, jeżeli zamierzasz przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 3 miesiące i jeżeli małżonek do którego dołączasz zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

Jeżeli przebywasz na terytorium Polski, wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.

Jeżeli przebywasz poza granicami Polski i chcesz dołączyć do małżonka, który mieszka w Polsce i posiada jedno z wyżej wymienionych zezwoleń, wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną składa w Twoim imieniu małżonek, do którego chcesz przyjechać.  Na złożenie wniosku w Twoim imieniu wymagana jest Twoja pisemna zgoda. Wyrażenie zgody jest równoznaczne z udzieleniem zamieszkującemu na terytorium Polski małżonkowi pełnomocnictwa do działania w Twoim imieniu w danym postępowaniu.

Jeżeli małżonek, z którym chcesz zamieszkać na terytorium Polski NIE posiada żadnego z wyżej wymienionych tytułów pobytowych, Twój wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy rozpatrzymy na zasadach określonych dla cudzoziemca, którego małżonek ubiega się o pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy. Sprawdź warunki udzielenia zezwolenia.
Jeśli przyjechałeś do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie sprawdź kiedy możesz złożyć wniosek o pobyt czasowy.

Przed złożeniem wniosku przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wypełniania formularzy wniosków

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek możesz złożyć osobiście w Wydziale Spraw Cudzoziemców w Poznaniu lub w jednej z delegatur urzędu.

Aby złożyć wniosek, zarejestruj się przez internet  -  umów się na wizytę

Jeżeli nie będziesz miał możliwości złożenia wniosku osobiście do ostatniego dnia legalnego pobytu, dla zachowania terminu prześlij wniosek w wersji papierowej pocztą.

Liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej.

Jeżeli złożysz wniosek pocztą, kolejnym krokiem jest osobiste stawiennictwo/złożenie odcisków palców. Podczas wizyty możesz złożyć również inne dokumenty, które są wymagane do uzyskania stempla w paszporcie.

Dowiedz się, jak złożyć odciski linii papilarnych

Jakie dokumenty złożyć?

Jeżeli jesteś na terytorium Polski i wniosek składasz w Swoim imieniu:

Dokumenty potrzebne do uzyskania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne):

  • wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony zgodnie z pouczeniem (wniosek do pobrania). Formularz wniosku możesz również pobrać w każdej naszej placówce,
  • fotografie,
  • kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość,

Do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że zapłaciłeś opłatę skarbową

OPŁAĆ ONLINE

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.

 Jeżeli jesteś poza granicami Polski i wniosek w Twoim imieniu składa małżonek mieszkający w Polsce:

Dokumenty potrzebne do wszczęcia postępowania:

  • wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony zgodnie z pouczeniem i podpisany przez małżonka mieszkającego w Polsce (wniosek do pobrania). Formularz wniosku możesz również pobrać w każdej naszej placówce,
  • fotografie,
  • kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • pisemna zgoda na złożenie wniosku w Twoim imieniu przez małżonka (wzór zgody do pobrania)

Do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że zapłaciłeś opłatę skarbową

OPŁAĆ ONLINE

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.

Co powinienem wiedzieć?

Przeczytaj nasz poradnik

Wymóg posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu uważa się za spełniony również wówczas, gdy koszty Twojego utrzymania będzie pokrywał małżonek, który zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy małżonkowi cudzoziemca ustalamy czy związek małżeński nie został zawarty w celu obejścia przepisów określających zasady i warunki wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez nas dowodów w sprawie, w trakcie postępowania możesz być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, które wskazałeś we wniosku oraz okoliczności dotyczących celu zawarcia małżeństwa.

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną, uprawnia do wykonywania pracy bez konieczności posiadania dodatkowego zezwolenia na pracę. Informację o możliwości podjęcia zatrudnienia bez osobnego zezwolenia na pracę znajdziesz w pouczeniu decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy. W karcie pobytu, wydanej w związku z udzieleniem tego zezwolenia, zamieszczana jest adnotacja ,,dostęp do rynku pracy”.

Jeżeli przebywasz poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, po uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną, powinieneś wystąpić o wizę w celu realizacji otrzymanego zezwolenia. Po przyjeździe do Polski powinienieś złożyć wniosek o wydanie karty pobytu.

Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?

Karta pobytu jest wydawana po uzyskaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu zezwolenia.

Przeczytaj, jak otrzymać kartę pobytu:

Jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składałeś osobiście.

Jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Twoim imieniu składał małżonek, po przyjeździe do Polski złóż wniosek o wydanie karty pobytu.

Czy ta strona była przydatna?

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi

CAPTCHA
To zadanie sprawdza, czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Przekaż uwagi

FAQ

Mam kartę pobytu/złożyłem wniosek o kartę pobytu i chcę sprowadzić do Polski członków rodziny. Jak zalegalizować pobyt żony i dzieci w Polsce?

Sprawdź warunki udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy dla członków rodziny: małżonka, małoletniego dziecka

Mam kartę pobytu czasowego od roku. Moja żona przyjechała do mnie i będzie składać wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, powołując się na pobyt ze mną. Czy dostanie kartę pobytu z „dostępem do rynku pracy”?

Jeżeli jest to Twoja pierwsza karta na pobyt czasowy, żona otrzymując zezwolenie na podstawie pobytu z Tobą, nie otrzyma karty z „dostępem do rynku pracy”. Kartę z „dostępem do rynku pracy” żona może otrzymać w chwili, gdy przebywasz już w Polsce co najmniej przez okres 2 lat na podstawie...

czytaj całą odpowiedź...

Kto i kiedy składa wniosek o zezwolenie na pobyt dla członka rodziny cudzoziemca, który mieszka poza Polską?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną dla małżonka lub małoletniego dziecka przebywającego poza granicami Polski składa mieszkający w Polsce mąż/żona/rodzic, który mieszka w Polsce:

czytaj całą odpowiedź...

Czy urząd wymaga zaświadczenia z przedszkola/szkoły dzieci cudzoziemców?

Co do zasady do udzielenia zezwolenia, urząd nie wymaga przedstawienia zaświadczeń ze szkoły lub przedszkola. Jeśli jednak zaistnieją okoliczności, wymagające wyjaśnienia – wówczas zostaniesz wezwany do uzupełnienia tych dokumentów. Pamiętaj, że w Polsce istnieje obowiązek szkolny dziecka do...

czytaj całą odpowiedź...

Jakie dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu należy dołączyć do wniosku dziecka, jeżeli wniosek w imieniu dziecka złożyła matka, która nie pracuje i jest na utrzymaniu męża, który nie jest opiekunem...

  • Jeżeli matka dziecka jest małżonką obywatela polskiego nie trzeba przedstawiać dokumentów potwierdzających posiadanie dochodu.
  • Jeżeli matka nie jest małżonką obywatela Polski, w celu potwierdzenia posiadania dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania, można przedstawić...
czytaj całą odpowiedź...