Studia - co powinienem wiedzieć?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu (link) na terytorium Polski. Jeżeli złożysz wniosek w terminie i nie będzie w nim braków formalnych lub braki formalne uzupełnisz we wskazanym przez nas terminie, Twój pobyt będzie legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna.

Zezwolenia na pobyt czasowy udziela, odmawia jego udzielenia albo cofa je wojewoda właściwy ze względu na miejsce Twojego pobytu

Zezwolenia na pobyt czasowy udzielamy na okres niezbędny do realizacji celu Twojego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie dłuższy jednak niż 3 lata.

Pełnomocnik/doręczenia

Jeśli wyjedziesz za granicę i nie ustanowisz pełnomocnika do prowadzenia sprawy, powinieneś przynajmniej wskazać pełnomocnika do doręczeń w Polsce. W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń przeznaczone dla Ciebie pisma pozostawimy w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Informuj nas o zmianie adresu do korespondencji, to przyspieszy procedurę.

Wzór oświadczenia dot. miejsca zamieszkania (link) znajdziesz na naszej stronie internetowej – zawiera ono wszystkie informacje jakie powinny być w nim umieszczone tj. kto zapewnia miejsce zamieszkania, komu jest ono zapewniane, na jaki okres i pod jakim adresem

Jeśli wyznaczyłeś pełnomocnika, dołącz do dokumentów oryginał pełnomocnictwa (link do hasła „pełnomocnik/pełnomocnictwo – obecnie link pełnomocnictwo jest usty’) . Jeśli masz więcej niż jednego pełnomocnika, pamiętaj aby wskazać tego, o którego mamy wysyłać korespondencję.

Oryginały/tłumaczenia

Składaj dokumenty w oryginale (do wglądu) lub uwierzytelnionej kopii. Jeśli wysyłasz dokumenty pocztą wyślij je w oryginale wraz z prośbą o ich zwrot po naszym służbowym wykorzystaniu - po zakończeniu postępowania odeślemy do ciebie oryginały

Jeśli do wniosku składasz dokumenty sporządzone w języku obcym, wymagane jest złożenie również tłumaczenia tego dokumentu na język polski, dokonanego przez tłumacza przysięgłego.

Tłumacza przysięgłego znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Twoja uczelnia

Aby zezwolenie w celu kształcenia się na studiach stacjonarnych mogło zostać wydane, jednostka, w której podejmujesz studia musi być zatwierdzona na potrzeby przyjmowania cudzoziemców oraz zamieszczona na liście jednostek w dzienniku właściwego ministra. Jeśli jednostka, w której studiujesz jest uczelnią akademicką, zawodową, wojskową, służb państwowych, uczelnią prowadzoną przez kościoły lub związki wyznaniowe – zatwierdzenie takiej jednostki i wpis na listę nie będzie wymagany. Jeśli nie masz pewności, czy uczelnia do której zostałeś przyjęty spełnia te wymogi, skontaktuj się z przedstawicielem uczelni (np. rektorat, dziekanat). Przestrzegamy przed podejmowaniem nauki na uczelniach, które nie mają kwalifikacji do przyjmowania studentów z zagranicy.

Listy zatwierdzonych jednostek przyjmujących cudzoziemców oraz informacje na temat składania wniosków w tym zakresie można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (vide: Materiały - u dołu strony)

Powtarzanie roku

Jeśli powtarzasz rok, wojewoda może odmówić wydania zezwolenia z uwagi na brak postępu w nauce. W trakcie postępowania będziemy sprawdzać, dlaczego powtarzasz rok, np. czy uczęszczałeś regularnie na zajęcia, czy przystąpiłeś do egzaminów. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Praca w czasie studiów

Jeżeli jesteś studentem studiów dziennych możesz legalnie pracować, jednak ubiegając się o zezwolenie ze względu na studia pamiętaj, że możemy odmówić zezwolenia jeśli będą wątpliwości co do Twojego faktycznego celu pobytu w Polsce.

W przypadku wniosków złożonych przed 27.04.2019r. wykonywanie pracy lub wykonywanie działalności gospodarczej podczas ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy na studia stacjonarne na pierwszym roku skutkuje decyzją odmowną. Jeśli studiujesz na kolejnym roku studiów możesz pracować.

W karcie pobytu, wydanej w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt czasowy, zamieszczana jest adnotacja ,,student”.

Postępy w nauce

Organ będzie sprawdzał Twoje postępy w nauce nawet po wydaniu zezwolenia na pobyt czasowy, co semestr. W przypadku braku postępu w nauce zezwolenie będzie cofnięte.

Jeśli otrzymałeś zezwolenie na pobyt czasowy, masz obowiązek zawiadomić wojewodę, który udzielił tego zezwolenia, w terminie 15 dni roboczych, o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia, czyli np. rezygnacji ze studiów. Jeżeli zezwolenia na pobyt czasowy udzielił Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców w drugiej instancji, ww. zawiadomienie kieruje się do wojewody, który orzekał w sprawie udzielenia tego zezwolenia w pierwszej instancji. Jeżeli tego nie zrobisz, możemy odmówić Ci kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy.

Czy ta strona była przydatna?

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi

CAPTCHA
To zadanie sprawdza, czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Przekaż uwagi