Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek o wymianę karty stałego pobytu składasz w terminie 14 dni po wystąpieniu przesłanek wymiany dokumentu czyli gdy zgubiłeś kartę stałego pobytu, dane zamieszczone w karcie uległy zmianie np. zmieniłeś nazwisko, dokument został uszkodzony bądź znacząco zmienił się wizerunek Twojej twarzy.
W przypadku upływu terminu ważności karty stałego pobytu – zwróć się z wnioskiem o wydanie nowej karty w terminie co najmniej 30 dni przed upływem okresu ważności dotychczas posiadanego dokumentu.
Do wniosku wymagane jest osobiste stawiennictwo. Wymóg osobistego złożenia wniosku nie dotyczy małoletniego, który do dnia złożenia wniosku nie ukończył 6. roku życia.
W szczególnie uzasadnionym, umotywowanym przypadku, w tym ze względu na stan Twojego zdrowia, można odstąpić od obowiązku osobistego stawiennictwa.
Od osoby, która do dnia złożenia wniosku ukończyła 6. rok życia, pobiera się odciski linii papilarnych.
Przed złożeniem wniosku przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wypełniania formularzy wniosków
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek możesz przesłać pocztą do Wydziału Spraw Cudzoziemców w Poznaniu lub jednej z delegatur urzędu.
O dacie złożenia wniosku decyduje data nadania w placówce pocztowej.
Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie odcisków palców. Podczas wizyty uzupełnisz również inne wymagane dokumenty.
Dowiedz się, jak otrzymać dane do śledzenia stanu sprawy
Dowiedz się, umówić się na wizytę w urzędzie
Jakie dokumenty złożyć?
- wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony zgodnie z pouczeniem (wniosek do pobrania). Formularz wniosku możesz również pobrać w każdej naszej placówce,
- 2 fotografie,
- kserokopia ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo (oryginał do wglądu), w razie braku możliwości okazania dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo, możesz przedstawić inny dowód niż dokument urzędowy, który pozwoli potwierdzić Twoją tożsamość i obywatelstwo w niebudzący wątpliwości sposób,
- posiadaną kartę stałego pobytu członka rodziny obywatela UE (w przypadku wymiany).