Opłata skarbowa nie podlega zwrotowi w związku z wydaniem zezwolenia na 1 rok.
Informacje dla obywateli Ukrainy
Od każdej naszej decyzji możesz złożyć odwołanie. Możesz dołączyć do niego dokumenty, których nie dołączyłeś wcześniej. Jeżeli uznamy, że po ich uzupełnieniu spełniłeś warunki do udzielenia zezwolenia o jakie wnioskowałeś pierwotnie, zmienimy decyzję i wydamy zezwolenie na okres 3 lat. Jeżeli nie – przekażemy Twoje odwołanie wraz z aktami sprawy do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Nie. W sytuacji gdy:
- Twoje dane figurują w wykazie osób niepożądanych w Polsce lub Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu LUB
- Twój pobyt w Polsce stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego LUB
- złożyłeś wniosek zawierający nieprawdziwe informacje lub zeznałeś nieprawdę lub posłużyłeś się nieautentycznym (przerobionym lub podrobionym) dokumentem LUB
- zawarłeś związek małżeński w celu obejścia przepisów
NIE udzielimy zezwolenia rocznego i otrzymasz decyzję odmowną.
To specjalny rodzaj zezwolenia dla obywateli Ukrainy, który udzielany jest w sytuacji, gdy nie spełniłeś wymogów niezbędnych do udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na deklarowany cel pobytu lub zaszły wobec Ciebie przesłanki do odmowy udzielenia zezwolenia (np. nie uzupełniłeś dokumentów, o które Cię wzywaliśmy) i dlatego mogliśmy udzielić Ci zezwolenia tylko na okres 1 roku.
W celu wyrobienia paszportu lub przedłużenia jego ważności należy zgłosić się do placówki konsularnej Ukrainy
Informacje dotyczące świadczenia 800+ oraz innych świadczeń znajdziesz tutaj.
Obywatele Ukrainy będą mieli dostęp do pomocy społecznej, świadczenia wychowawczego, świadczeń rodzinnych, świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy dofinansowania dotyczącego obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę. Chodzi w szczególności o pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.
Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego składa się na piśmie w ośrodku pomocy społecznej albo w centrum usług społecznych gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy.
Zgłoś się do Urzędu do Spraw Cudzoziemców w celu potwierdzenia spełnienia warunków do objęcia ochroną czasową. Zapoznaj się również z komunikatem Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy, któremu komendant placówki Straży Granicznej zezwolił na wjazd do Polski, przebywasz w Polsce legalnie przez okres 18 miesięcy od 24.02.2022r. Oznacza to, że możesz podjąć legalną pracę. Pracodawca musi jedynie zgłosić Twoje zatrudnienie w terminie 7 dni od podjęcia pracy.