Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek powinieneś złożyć, jeżeli jesteś cudzoziemcem, małżonkiem obywatela polskiego, posiadasz zezwolenie na pobyt czasowy lub zezwolenie na pobyt stały udzielone w związku z pozostawaniem w związku małżeńskim z obywatelem Polski i chcesz uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy dla swoich małoletnich dzieci, które zamieszkują z Tobą w Polsce.
W przypadku cudzoziemca, będącego osobą małoletnią, wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jedno z rodziców lub jeden z ustanowionych przez sąd opiekunów, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu dziecka na terytorium Polski.
Przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy małoletniemu, który w dniu złożenia wniosku ukończył 6. rok życia, wymagana jest jego obecność.
Przed złożeniem wniosku przeczytaj nasze wskazówki dotyczące wypełniania formularzy wniosków
Gdzie złożyć wniosek?
- Wejdź na stronę mos.cudzoziemcy.gov.pl i utwórz konto
- Zapoznaj się z informacjami i listą najczęściej popełnianych błędów
- Wypełnij wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
- Podaj we wniosku adres e-mail, na który po zarejestrowaniu wniosku w urzędzie, dostaniesz kod dostępu do sprawdzania statusu sprawy
- Wydrukuj formularz wniosku i go podpisz
- Wydrukowany formularz wraz z załącznikami wyślij za pośrednictwem operatora pocztowego do Wydziału Spraw Cudzoziemców w Poznaniu lub do jednej z naszych delegatur.
Wniosek złóż najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Jeżeli wniosek nadasz za pośrednictwem Poczty Polskiej, liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej.
Kolejnym krokiem będzie osobiste stawiennictwo/złożenie odcisków palców. Podczas wizyty uzupełnisz również inne dokumenty, które są wymagane do uzyskania stempla w paszporcie.
Dowiedz się, jak otrzymać dane do śledzenia stanu sprawy
Dowiedz się, jak złożyć odciski linii papilarnych
Jakie dokumenty złożyć?
Dokumenty potrzebne do uzyskania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne):
- wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony on-line w Module Obsługi Spraw lub zgodnie z pouczeniem (formularz wniosku) i podpisany przez jednego z rodziców lub ustanowionego przez sąd opiekuna,
- 4 fotografie,
- kserokopia ważnego dokumentu podróży dziecka (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy dziecko nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość.
Do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że zapłaciłeś opłatę skarbową.
Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:
- akt urodzenia (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia - w przypadku, gdy akt urodzenia został wydany poza granicami Polski (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- odpis aktu małżeństwa rodzica (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- kopia zezwolenia na pobyt rodzica.
Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.
Co powinienem wiedzieć?
Zezwolenia na pobyt czasowy dla dziecka udzielamy na okres odpowiadający okresowi ważności zezwolenia na pobyt czasowy rodzica, nie dłuższy jednak niż 3 lata. Jeśli rodzic posiada zezwolenie na pobyt stały zezwolenia na pobyt czasowy dla dziecka udzielamy na okres 3 lat.
Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?
Przy odbiorze karty pobytu wydanej małoletniemu, który ukończył 13. rok życia, wymagana jest jego obecność. Gdy karta pobytu została wydana małoletniemu, który nie ukończył 13. roku życia do dnia jej odbioru, kartę odbiera jego przedstawiciel ustawowy lub kurator.
Karta pobytu jest wydawana po uzyskaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu zezwolenia. Przeczytaj, jak otrzymać kartę pobytu.