Członkowie rodzin - PESEL UKR

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek możesz złożyć jeżeli:
- posiadasz numer PESEL ze statusem UKR i
- zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 3 miesiące i
- głównym celem Twojego pobytu w Polsce jest pobyt z rodziną (w rozumieniu w art. 158 ust. 1 oraz art. 159 ust.1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach).

Zezwolenie w tym trybie może Ci zostać udzielone jeżeli:

1) pozostajesz w uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej związku małżeńskim z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej ALBO

2) jesteś małoletnim dzieckiem cudzoziemca pozostającego w uznawanym przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej związku małżeńskim z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i posiadającego zezwolenie na pobyt czasowy dla członka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub zezwolenie na pobyt stały udzielone w związku z pozostawaniem w związku małżeńskim z obywatelem polskim ALBO

3) członek rodziny do którego dołączasz zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

UWAGA! Członkowie rodzin posiadający ochronę czasową, którzy nie spełniają powyższych kryteriów, nadal nie mogą skutecznie aplikować o pobyt czasowy i wnioski takich osób nie będą rozpatrywane. Przypominamy, że obywatele posiadający PESEL UKR korzystają z ochrony czasowej do 30.09.2025 r.

Dla osób objętych ochroną czasową (mających taki status 04.03.2024 i przebywających w Polsce nieprzerwanie 365 dni) w ustawie przewidziano  specjalną, znacznie prostszą ścieżkę uzyskania karty pobytu. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem określonym w komunikacie ministra właściwego w sprawach cyfryzacji, lecz nie wcześniej niż w 2025 r. 

W jaki sposób i gdzie złożyć wniosek?

Złożenie wniosku nie wymaga Twojego osobistego stawiennictwa w urzędzie - nie rezerwuj wizyty w Urzędzie – zgodnie z regulaminem rezerwacji wizyt, wizyta w celu, który nie wymaga osobistego stawiennictwa nie będzie realizowana.

1.    Wejdź na stronę mos.cudzoziemcy.gov.pl i utwórz konto
2.    Zapoznaj się z informacjami i listą najczęściej popełnianych błędów
3.    Wypełnij wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy
4.    Podaj we wniosku adresu e-mail, na który po zarejestrowaniu wniosku w urzędzie, dostaniesz kod dostępu do sprawdzania statusu sprawy
5.    Wydrukuj formularz wniosku i go podpisz
6.    Na pierwszej stronie formularza dopisz: PESEL UKR
7.    Wydrukowany formularz wraz z załącznikami wyślij za pośrednictwem operatora pocztowego do Wydziału Spraw Cudzoziemców w Poznaniu lub do jednej z naszych delegatur

UWAGA! Pamiętaj, że samo wypełnienie wniosku w MOS bez jego wydrukowania, podpisania i złożenia w Wydziale Spraw Cudzoziemców nie potwierdza złożenia wniosku o pobyt czasowy i legalizacji pobytu.

W przypadku małoletnich wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jedno z rodziców lub jeden z ustanowionych przez sąd opiekunów. Przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi będącemu osobą małoletnią, która w dniu złożenia wniosku ukończyła 6. rok życia, wymagana jest jego obecność.

Jakie dokumenty złożyć?

Wymóg posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu uważa się za spełniony również wówczas, gdy koszty utrzymania cudzoziemca będzie pokrywał członek rodziny obowiązany do jego utrzymania, który zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.

Do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że zapłaciłeś opłatę skarbową. 

OPŁAĆ ONLINE

W trakcie postępowania informuj nas o każdej zmianie związanej z miejscem zamieszkania/adresem do korespondencji.

Co powinienem wiedzieć?

Przeczytaj nasz poradnik

Udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy oznacza utratę uprawnień wynikających z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa m.in. dostępu do świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, dostępu do  opieki medycznej, dostępu do edukacji i innych usług publicznych.

Zezwolenie udzielane jest na okres nie dłuższy niż 3 lata.
Dostęp do rynku pracy:
Zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodzin cudzoziemca, uprawnia do wykonywania pracy bez konieczności posiadania dodatkowego zezwolenia na pracę. W karcie pobytu, wydanej w związku z udzieleniem cudzoziemcowi tego zezwolenia, zamieszczana jest adnotacja "dostęp do rynku pracy”.

Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?

Kartę pobytu możemy wydać po zamieszczeniu w dokumencie obrazu linii papilarnych, które znajdują się w rejestrze obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL. Jeśli obraz Twoich linii papilarnych nie będzie  znajdował się w rejestrze lub nie będzie możliwości ich umieszczenia w karcie pobytu poinformujemy Cię o konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie w celu złożenia odcisków linii papilarnych.
Dowiedz się więcej o opłacie za kartę pobytu i danych adresowych zamieszczanych w karcie pobytu - jak otrzymać kartę pobytu

Czy ta strona była przydatna?

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi

CAPTCHA
To zadanie sprawdza, czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Przekaż uwagi