Słownik pojęć

Stały i regularny dochód. Są to regularnie uzyskiwane kwoty, w minimalnej wymaganej wysokości, które musisz wykazać, jeżeli ubiegasz się o niektóre rodzaje zezwoleń na pobyt. Jeśli przebywasz w Polsce sam minimalna kwota wynosi 776 zł netto miesięcznie. Dla osoby w rodzinie kwota ta to minimum 600 zł netto miesięcznie. Dokumentami potwierdzającymi stały i regularny dochód jest np. umowa o pracę, zaświadczenie o dochodach, zeznanie podatkowe złożone za poprzedni rok kalendarzowy lub oświadczenie, o wysokości osiągniętego dochodu. Dochód musi pochodzić z legalnego źródła. Wymóg dotyczy zezwoleń na: pobyt czasowy i pracę (tylko wnioski składane od 01.01.2021 do 28.01.2022), pobyt ze względu na działalność gospodarczą, połączenie z rodziną, wybrane inne okoliczności, pracę sezonową, pobyt pracownika delegowanego, pobyt rezydenta długoterminowego UE, pobyt stały dla obywatela UK oddelegowanego przez pracodawcę zagranicznego do pracy w Polsce do 31.12.2020.

Forma studiów wyższych, odbywających się w systemie dziennym czyli od poniedziałku do piątku.

Rodzaj zgody na pobyt przyznawany cudzoziemcom, którzy w obawie przed prześladowaniem np. z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych nie mogą lub nie chcą korzystać z ochrony kraju ojczystego. W Polsce status uchodźcy udzielany jest przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Warszawie.

Jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt nie zawiera braków formalnych i został złożony podczas legalnego pobytu, pobyt cudzoziemca uważa się za legalny od momentu złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.

Stempel potwierdzający złożenie wniosku (pieczątkę) można otrzymać po spełnieniu wymogu osobistego stawiennictwa w celu złożenia odcisków palców oraz po uzupełnieniu braków formalnych wniosku. Pieczęć można uzyskać pod warunkiem, że sprawa ma status w aplikacji cudzoziemcy: "pozytywna weryfikacja formalna" (względnie wszczęcie postępowania).  Stempel nie uprawnia do wjazdu na terytorium Polski ani podróżowania po krajach strefy Schengen.

 

 

 

 

 

Strefa Schengen to europejski obszar, na którym zniesiona została kontrola graniczna na granicach wewnętrznych, należy do niej 27 państw w tym wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej z wyjątkiem: Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru. Ponadto do strefy Schengen należą też państwa, które do Unii Europejskiej nie przystąpiły tj. Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein.

Wyjątkowe, nietypowe okoliczności, zdarzenia związane z Twoją osobą np. choroba, zdarzenia losowe.